MENU

Aktualności

6. Patchlab Festival 2017
24-29.10.2017

Patchlab po raz szósty podejmował wyzwanie odkrycia i prezentacji zmian, jakie towarzyszą współczesnej sztuce cyfrowej tworzonej na pograniczu nauki, nowych technologii, kreatywnego programowania i humanistyki. Otwieramy się na kolejny potencjał kreacyjny nowych mediów, technologii, programowania.
Nowe pokolenie artystów działających w dziedzinie mediów elektronicznych szuka innowacyjnych rozwiązań w miejsce wizji romantycznego artysty i tradycyjnych środków przekazu. Podążamy ich śladem…

Jak zwykle stawiamy w centrum człowieka i przez pryzmat prezentowanych prac bacznie obserwujemy jak koreluje on we współczesnym świecie z możliwościami, jakie daje współczesna technologia. Co staje się jego sojusznikiem, a co może być zagrożeniem?

Tegoroczna edycja poświęcona sztuce danych i sztucznej inteligencji (AI), czyli twórczości opartej o niecodzienny materiał ? potężne zasoby danych, które mają coraz większy wpływ na społeczeństwo i nasze życie. W dążeniu do efektywności ekonomicznej, dane to pieniądz, dane to moc, dane to w końcu wszystko, co nas otacza. Pozostawiamy ślad i historię w urządzeniach cyfrowych, a inteligentne systemy robią to automatycznie bez naszej zgody.
Wraz z rosnącą liczbą i rolą danych, pojawiły się nowe możliwości rozwoju sztucznej inteligencji – zupełnie nowego poziomu bytu, niosącego zarówno mnóstwo nadziei, jak i obaw.
Dzięki cyfrowym narzędziom dane stały się budulcem wyszukanych form artystycznych i podstawą do etycznych rozważań. Pokazywane w tym roku prace będą twórczym komentarzem zarówno do ich kreatywnego wykorzystania jak i niebezpieczeństwa, jakie niesie ich wykorzystanie jako narzędzia kontroli.

Prace tegorocznej edycji będą prezentowane w Małopolski Ogród Sztuki i w Galeria Bunkier Sztuki. 12 instalacji, 6 performance?ów, 3 warsztaty, spotkania i prezentacje z udziałem 34 artystów mediów elektronicznych z Polski, Niemiec, Austrii, Francji, Grecji, Włoch, Węgier, Belgii, Danii, Iranu, Japonii i Tajwanu.

Festiwal zwieńczy noc na Szpitalna 1 z legendą niemieckiej sceny techno w roli głównej. Szczegóły wkrótce!