MENU

Aktualności

2016
Cyfrowa medytacja
Quantum Space Kuflex

W grudniu zapraszamy na cyfrową medytację – dzięki interaktywnej instalacji artystów z Rosji Kuflex Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie rozbłyśnie ferią barw i stanie się miejscem tworzenia magicznego uniwersum generowanego w czasie rzeczywistym. Wyjątkową instalację Quantum Space będzie można podziwiać w terminie od 14 grudnia do 2 stycznia w godzinach 9.00-20:30, a uroczyste otwarcie odbędzie się już jutro (13 grudnia) o godz. 18.00. Patchlab Festival zaprasza wspólnie z Krakowskie Biuro Festiwalowym.

Quantum Space to interaktywna instalacja wideo multi-screen, określana często jako cyfrowa medytacja, podczas której widzowie zanurzają się w przestrzeni cząstek i kwantów światła. Oprogramowanie, na bazie którego zbudowana została instalacja, generuje obrazy będące symulacją elementarnych cząstek, takich jak grawitacja, magnetyzm i zagęszczenie. Praca zaprojektowana została z wyczuleniem na jednostkę ludzką, która każdorazowo staje się podmiotem sprawczym. Osoba wchodząca w interakcję jest impulsem do tworzenia unikalnych obrazów. Ruch każdej osoby w przestrzeni instalacji tworzy fluktuację w systemie – wytwarzane są nowe cząstki, które rozwijają się w przestrzeni, korespondując z parametrami całego układu i wywierając wpływ na stan globalnego systemu. Każdy widz uruchamiając plastyczną ferię barw i form odwzorowujących jego sylwetkę, bierze udział w czymś w rodzaju gry, podczas której, jak twierdzą autorzy, można mieć wrażenie przezwyciężenia fizycznej śmiertelności ciała ludzkiego, stając się już nie człowiekiem, ale uformowanym zbiorem kwantów, motorem i bytem przestrzeni, zbudowanej w formie lustra w grudniu cyfrowego wszechświata.
Autorami instalacji Quantum Space są rosyjscy artyści i programiści: Igor Tatarnikov (a.k.a. Sodazot), Denis Perevalov oraz Ksenia Lyashenko, którzy razem tworzą Kuflex ? laboratorium sztuki interaktywnej, skupione na eksperymentach łączących interaktywne technologie ze sztuką generatywną.

Instalacja pokazywana jest w ramach projektu Widok publiczny 2016
Partner technologiczny: NEC.